T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

Kitabı okumak için tıklayınız


    Bulunduğunuz Yer: Mahallelerimiz  >>   Ozanca Mahallesi

 OZANCA KÖYÜ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

OZANCA KÖYÜ

Ozanca Köyü’nün nüfusu 2010 yılı TUİK verilerine göre 2.183’kişidir. Köy, Manisa’ya 45 km, Gölmarmara’ya 7 km uzaklıktadır. Ozanca Köyü'nde Bizans kalıntıları mevcut olmakla birlikte ilk yerleşen Türkler Kozan Yörükleridir. Fatih Sultan Mehmet Manisa'da dünyaya geldiğinde anne sütünü emememiş bu köyden Elma Hatun (Halime) Fatih'in bakıcılığını ve sütanneliğini yapmıştır. Bunun karşılık olarak Fatih Gölmarmara İlçesinde Elma Hatun adına bir cami yaptırmıştır. Cumhuriyet döneminde Kozanca adı Ozanca olarak değişmiştir.

1970 yılların başında doğu illerinden Erzurum, Kars, Muş, Van, Ağrı yörelerinden göç almaya başlamıştır. Yerli köylüler Gölmarmara İlçesine göç etmiş ve mülklerini gelenlere satmışlar. Köyün Nüfusu hızla artmış. Hane sayısı 60'lardan 400, 500'lere çıkmıştır. Okuldaki öğrenci sayısı da hızla artarak 50'lerden 580'lere çıkmıştır. Köye Doğu illerinden göç halen devam etmektedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri bakımından tütün, kavun, karpuz, birer, zeytin, en çok üretilen ürünler başında gelmektedir. Köyde sağlık ocağı ve ilköğretim okulu bulunmaktadır.

 Ozanca Köyü Muhtarı
Mehmet Şirin AZGIN

Ev Tel: 525 82 05
Cep Tel: 0535 581 63 27Tel: 0236 515 10 10 -E-Posta: golmarmara@icisleri.gov.tr
Web Tasarım: Ahmet YURTTAKAL